موزه ها در ایام نوروز از ساعت ۹ تا ۱۹ میزبان بازدیدکنندگان می باشند

ساعات کار موزه ها در ایام نوروز از ساعت 9 تا 19 اعلام شد

ساعات کار موزه ها در ایام نوروز از ساعت 9 تا 19 اعلام شد

تهران- ایرنا- مدیرکل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی گفت: موزه ها و اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایام نوروز از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی کشور، محمدرضا کارگر درباره وضعیت موزه های زیر نظر این سازمان در ایام نوروز عنوان کرد: بر اساس بخشنامه صادره از سوی این اداره کل روز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه موزه ها و اماکن تاریخی فرهنگی تا ساعت ۱۵و اول فروردین ۱۳۹۷ تمامی مراکز اعلام شده باز خواهند بود.
به گفته وی در صورتی‌که موزه‌ها یا مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی امکان اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با تحویل سال داشته باشند، افزایش ساعت کاری مجموعه‌ها بر اساس صلاحدید و نظر مدیران‌کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ‌موزه‌های تهران خواهد بود.
کارگر با اشاره به اینکه افزایش ساعات کاری یاد شده در ایام نوروز با توجه به ظرفیت بازدید و صلاح‌دید مدیران کل استانها، مدیران موزه ها و کاخ موزه های تهران بلامانع است، افزود: هزینه ورودی موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی زیر پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت و این اماکن موظفند نسبت به نصب هزینه ورودی در محل مناسب و در معرض دید بازدیدکنندگان اقدام کنند.
وی در خصوص تعطیلی روز ۱۳ فروردین نیز اظهار داشت: موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در ۱۳ فروردین ۹۷ نیز باز خواهند بود و باید مدیران مجموعه‌های دارای باغ تاریخی و محوطه‌های سبز با برنامه ریزی از برگزاری مراسم سنتی سیزدهم فررودین در این محوطه‌ها جلوگیری کنند.
مدیرکل موزها همچنین از درخواست این اداره کل از همه‌ موزه‌های زیر پوشش سازمان میراث‌فرهنگی مبنی بر توزیع بروشور و کاتالوگ و لوح فشرده دو زبانه، نمایش فیلم کوتاه از موزه و آثار تاریخی استان در مدت زمانِ تقریبی ۱۵دقیقه خبر داد و گفت:‌ بر اساس بخشنامه ارسالی موزه ها موظف به نصب زیرنویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیا و اماکن و بناهای تاریخی‌فرهنگی شده اند.
این مسئول برگزاری نمایشگاه های مرتبط با موزه ها، جشن های نوروزی متناسب با موضوع موزه مانند چیدن سفره هفت‌سین، مسابقات فرهنگی ‌و هنری مانند مسابقه نقاشی، طراحی و عکاسی، خاطره‌نویسی در زمینه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در موزه‌های سطح استان و برنامه ریزی برای اجرای برنامه های فرهنگی همچون شبی با موزه را از دیگر موضوعات بخشنامه ارسالی عنوان کرد.
وی با تاکید لزوم استفاده از توان گروه‌های مردم‌نهاد و دوستداران میراث‌فرهنگی برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه‌ها یا محوطه‌ها، اعلام کرد: مدیران موزه ها و اماکن تاریخی از بکارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدکنندگان منع شده اند.
کارگر عنوان کرد: از مدیران موزها و اماکن تاریخی فرهنگی خواسته شده است تا از پذیرش هرگونه تقاضای فیلمبرداری و عکسبرداری از موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی در ایام نوروز به غیر از گروه های خبری و برنامه های مناسبتی زنده صدا و سیما مرتبط با نوروز خودداری شود.
مدیر کل موزها و اموال منقول تاریخی راه اندازی باجه‌های بلیت‌فروشی در نقاط مختلف شهرهای‌ پر بازدیدکننده به‌منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت از سوی بازدیدکنندگان را از دیگر موارد درخواستی اعلام کرد.

Post Author: ati

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *