موزه صفوی بناب مجددا پذیرای بازدیدکنندگان است

موزه صفوی بناب بازگشایی شد

موزه صفوی بناب بازگشایی شد

تبریز – ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد: موزه صفوی شهر بناب پس از تعطیلی چند ماه اخیر، روز یکشنبه بازگشایی شد.

مرتضی آبدار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وقفه در فعالیت موزه یاد شده، اظهار کرد: این موزه بسیار زیبا و منحصر به فرد از امروز ۱۵ بهمن ماه مجدد پذیرای بازدیدکنندگان است.
وی با تاکید بر اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تمام تلاش خود را برای توسعه و رونق فعالیت موزه ها صورت می دهد، گفت: در این راستا حمایت های لازم برای خدمات رسانی بهتر به گردشگران داخلی و خارجی جهت بازدید از موزه ها و سایر اماکن دیدنی استان در دستور کار قرار دارد.
آبدار با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ۲۸ موزه است که ۱۹ مورد آن در تبریز و بقیه در سایر شهرستان های استان واقع است، گفت: از جمله آنها می توان به موزه های آذربایجان، مشروطه، قاجار، سنجش، محرم، قرآن و کتابت، موزه عصر آهن، مسجد کبود، تاریخ طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موسسه تاریخ و فرهنگ دانشگاه تبریز، شهر و شهرداری و موزه ادبی استاد شهریار در تبریز و موزه ایلخانی مراغه، سنگ نگاره های مراغه، صفوی بناب، هدایای خامنه، عشایر آذربایجان سراب، مردم شناسی جنوب سهند و موزه میانه در شهرستان های استان اشاره کرد.
به گزارش ایرنا، موزه صفوی شهر بناب در سال ۱۳۹۰ در محل خانه تاریخی سیف العلما تاسیس شد و تمام آثار این موزه از سکه تا نگارگری مربوط به دوره صفوی و شاهان آن دوره است.
خانه سیف العلما با نمایی آجری و رو به جنوب بنا شده که مصالح عمده آن چوب، آجر و خشت و با مساحت ۴۵۰ مترمربع و حیاط ۴۹۰ مترمربعی به موزه تبدیل شده است.
این بنا که در محله ای قدیمی در خیابان شهید بهشتی بناب واقع شده، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در این موزه تصاویری از نگاره‌های شاهنامه تهماسبی، یکی از شاهکارهای هنری مکتب تبریز دوره صفوی، به نمایش درآمده و در بخش خط و کتابت موزه، کتب خطی این دوره در کنار تصاویری از قطعات خوشنویسی از استادان بزرگ دوره صفویه قرار دارد.
ظروف مسی دوره صفوی و آثاری از شهرستان بناب دیگر آثار این موزه را تشکیل می‌دهد.
بیشترین آثار این موزه که همه ساله هزاران نفر از آن بازدید می ‌کنند و یکی از موزه‌های پربار و ارزشمند جنوب آذربایجان‌شرقی است، مربوط به دوره صفویه و پیش از آن است و به همین خاطر به موزه’صفوی’ بناب مشهور شده است.
تعطیلی این موزه نگرانی هایی در میان اهالی فرهنگ آذربایجان شرقی به وجود آورده بود.
گفته می شود کمبود نیروی انسانی عامل تعطیلی موزه صفویه بناب در ماه های اخیر بود.
شهرستان بناب با حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰۵ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده است.

Post Author: ati

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *