المان های شهری خلاقانه و کاربردی در جوامع امروزی

رپورتاژ آگهی؛

چهره جامعه امروز دچار تحول بسیاری شده است و امروزه در هر گوشه از آن ما شاهد تغییرات شگرفی هستیم. عواملی که تغییر دهنده فرهنگ در مقدار کلان می باشند؛ از جمله این موارد می توان به المان های شهری اشاره کرد که به زبانی برای شهر بدل گردیده است و پیام های خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به جامعه و شهروندان انتقال می دهد.

urban-sofa مبلمان شهری

مبلمان شهری

این المان های شهری در جای جای مختلف شهرهای‌مان قرار گرفته اند و برخلاف گذشته با طرح های جالبی تزئین شده اند که باعث کنجکاوی بیشتر ذهن مخاطب می شود تا هر چه بیشتر از آنها استفاده کند.

مبلمان های شهری از مهمترین بخش های این المان ها هستند که بر خلاف رسالت گذشته برای توسعه شهر بکار می روند. امروزه این المان ها به پیام رسانی تبدیل شده اند که به صورت مستقیم به شهروندان پیامی را می رسانند و موضوعات مختلف را به صورت روزانه در اختیار آنها قرار می دهند.

یکی دیگر از پرکاربردترین المان های شهری که بر پایه فناوری نوینی هم هستند، تلویزیون های شهری هستند که در میادین و پارک ها نصب می شوند، این تلویزیون ها علاوه بر پخش آگهی های تبلیغاتی، اخبار و مطالب شهروندی را بر روی خود نمایش می دهند و به دلیل پرمخاطب بودن آن و دیده شدن توسط بسیاری از مردم، هزینه اولیه آن در مدت زمان بسیار کوتاهی به جامعه بازمی گردد.

تلویزیون های شهری
تلویزیون های شهری

این تلویزیون ها بطور کلی در دو نوع وجود دارند؛ نوع اول برای فضاهای باز بوده و در برابر آب و باد و فرسایش های تدریجی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و نور خورشید را منعکس نمی کند. اما نوع دوم آن ارزان تر بوده و برای محیط های سرپوشیده و داخل سالن های همایش از آن ها استفاده می شود. مطمئن باشید تلویزیون های شهری، ایجاد تغییراتی اساسی در جامعه را در درازمدت بنیان خواهند گذاشت.

وسیله دیگری که می توان بدان اشاره کرد، تابلو روان است. این تابلوها در اندازه ها و مدل های تک رنگ، دورنگ، سه رنگ و چند رنگ در بازار وجود دارند و بر خلاف تابلوهای قدیمی که انعطاف پذیری کمی داشتند، این تابلوها قابلیت تغییر متن و نوشتار را نیز دارند و بدلیل روشنایی مناسب خود باعث توجه بیشتر عابران و افراد می شوند.

بعلاوه این تابلوها هزینه نصب و نگهداری بسیار کمی هم دارند و به دلیل بکارگیری لامپ های ال ای دی داخل آن از انرژی بسیار پایینی استفاده می کنند و از راندمان بالا و طول عمر نسبتا خوبی هم برخوردارند.

بدون شک در هر خیابان و محله ای می توانید حداقل چند مورد از این تابلوها را مشاهده کنید که توسط صنف های مختلف برای هرچه جلب توجه بیشتر استفاده می شود.

از دیگر ابزارهای اطلاع رسانی که از آن می توان کمک گرفت، تابلوهای VMS را می توان نام برد که در ورودی جاده های برون شهری و داخلی کاربرد زیادی دارند و در حقیقت اطلاع رسان به رانندگان درحال عبور هستند؛ با استفاده از این تابلوها می توان ترافیک مسیرها را کنترل کرد. همچنین این تابلو ها امکان ارسال پیام ها را از مسافت دور دارا می باشند و طراحی آن به گونه ای است که حواس رانندگان را پرت نمی کند.

تابلوهای VMS
تابلوهای VMS

با استفاده از این المان های شهری می توان ارتباط نزدیکی را با مردم جامعه داشت و از این طریق قوانین و دستورات را به آنها انتقال داد. البته بکارگیری صحیح از این المان ها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

منبع:

http://www.zcode.ir

 

Post Author: admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *