چهارشنبه سوری را به سلامت بگذرانیم

چهارشنبه سوری را به دور از اذیت و تهدید سلامت انسانها برگزار کنیم

چهارشنبه سوری را به دور از اذیت و تهدید سلامت انسانها برگزار کنیم

تهران- ایرنا- نایب رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان چهارشنبه سوری را یک رسم و سنت دیرینه اجدادی ایرانیان دانست و گفت: باید عاقلانه و طبیعی این سنت را به رسم دیرین و اجدادی مان عمل کنیم و از هرگونه آزار و اذیت دیگران و تهدید جان و سلامت انسانها بپرهیزیم.

حسن کربلایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با یادآوری تایخچه آیین «چهارشنبه سوری» افزود: اگر به تاریخ ایران و سنن ملی نگاه کنیم اساسا آنچه به عنوان چهارشنبه سوری مشهور شده، به این شکل و شمایل وجود نداشته بلکه ایرانیان قدیم تلاش می کردند به بهانه های گوناگون دور هم جمع شده و شادی ها را میان خود تقسیم کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه سنت و رسمی مانند چهارشنبه سوری کم کم با اعمالی خطرناک و خرافات آمیخته و رفته رفته از آن قصد و هدف اولیه فاصله گرفته است.
این مدرس دانشگاه اظهار داشت: واقعیت این است که ما هنوز طرز شادی جمعی را نمی دانیم چراکه تصور می شود که شادی کردن لزوما یعنی حرکات و رفتارهای غیر متعارف، در حالی که نیاکانمان به ما آموخته اند که شادی و شور و نشاط یعنی در کنار هم بودن و آرامش دادن به یکدیگر و نه ایجاد مزاحمت و اذیت و آزار انسانها.
نایب رئیس انجمن روزنامه نگاران مسلمان در عین حال تاکید کرد: طبیعی است رسانه ها در ایجاد فضای آرامش در کنار شور و نشاط و در کنار هم بودن و شاد زیستن نقشی بی بدیل و موثری ایفا می کنند.
کربلایی اظهار داشت: رسانه ها در ابعاد مختلف مکتوب و سایبری می توانند با کمک گرفتن از آموزه های دینی و بیان پیشینه تاریخی و تمدنی ایران زمین، رسم و رسوم و آیین های قدیمی را به زبان امروزی بیان کنند تا نسل جوان بدانند که مردم قدیم چقدر با همین رسومات با یکدیگر مهربان بوده و با همدلی و شادی در کنار هم می زیستند.
این فعال رسانه ای به نوجوانان و جوانان توصیه کرد در عین به جای آوردن سنت دیرینه چهارشنبه سوری در فضایی آرام و بدون دغدغه، مواظب سوء استفاده افراد سودجو و فرصت طلب باشند تا شبی به یادماندنی را در استقبال از بهار در اذهان رقم بزنند.

Post Author: ati

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *