آشنایی با روش های صحیح استفاده از مواد ضد عفونی کننده!

استفاده مؤثر از ضدعفونی کننده به عنوان بخشی از استراتژی چند گانه برای جلوگیری از عفونتهای بیمارستانی مطرح است. بعدها به عنوان جزیی از فرایند در انتقال میکروارگانیسم ها مورد رغبت قرار می گیرند زیرا آنها با پوست دست در تماس می باشند.

همانگونه که این امر به اثبات رسیده که ضدعفونی سطوح، خطر ابتلا به عفونت در بیماران و یا کارکنان را کم می کند. بنابراین، استفاده تراشیدن مواد ضدعفونی کننده وارث ایجاد فعالیت ضد میکروبی سلیل شود که نتیجه آن بهبود سلامت در بیماران و کارکنان درمانی می باشد.

در ادامه این مطلب از کافه خبر شما را با روش های صحیح استفاده از مواد ضد عفونی کننده آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

مواد ضد عفونی کننده (2)

آشنایی با مواد ضد عفونی کننده

استفاده از ضدعفونی کننده روی سطوح غیر بحرانی(سطوح در تماس بی پوست)، در بهبود شرایط بهداشتی محیط موثر می باشد، بعنوان فرمان پیكره کف بیمارستان در معرض میکروارگانیسم ها الوان قرار دارد و می تواند توسط باکتری های موجود در هوا، تماس با کفش، چرخ ها و سایر اشیاء آلوده شود.

طی انجام مطالعات مختلف نشان داده شده که تمیز کردن کف اتاق های بیمارستان، با استفاده از و آب و صابون کاهش ۸۰٪ در تعداد باکتریها دارد و کاربرد ضد عفونی کننده مثل فنل کاهش ۹۴.۹٪ -۹۹.۹٪ بر جمیعت میکروبی روی کف اتاق دارد.

مواد ضدعفونی کننده دارای اثرات سمی می باشند، زیرا جهت از بین بردن میکروبها ساخته شده اند و می توانند اثرات سویی رو سلولهای انسانی بگذارند. از این رو برخی کشورها دستورالعمل ها خاصی را در این تماس وضع می نمایند بعنوان مثال، آژانس حفاظت از محیط زندگی ایالات متحده (United States Environmental Protection Agency: EPA) و آژانس اداره مقررات آفت کش ها در کالیفرنیا (California Department of Pesticide Regulation) مواد ضد عفونی کننده را ثبت و بررسی می کنند.

 برخی از مواد ضدعفونی کننده باعث برپاسازی نفس تنگی می شود (به عنوان مثال، سفید کننده کلر / هیپوکلریت سدیم، ترکیبات آمونیوم چهارتایی) بعضی در ایجاد سرطان نقش دارند (به عنوان مثال، ارتو فنیل فنول) حساسیت پوست در استفاده از برخی مواد ضدعفونی کننده دیده شده است (به عنوان مثال، کلر سفید کننده، روغن کاج مفتخر طاغی تیمول) متكبر یا خطرات جان محیطی ایجاد می کنند همانند نقره و ترکیبات کلرید آمونیوم چهارتایی.

مواد ضد عفونی کننده (3)

ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا

همه ما در روز برای کارهای مختلف مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی و … در شرایطی كوفتن جرح الان که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است باید بعد از بازگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم.

مواد غذایی که از سوپرمارکت و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری می‌کنید در معرض آلودگی و میکروب قرار دارد، بعد از خرید بسته‌های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه باحیا … را با یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت قرار دهید.

میوه نصیحت پذیر سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید، محیط سرد و تاریک یخچال فكر یادبود فریزر محل خوبی برای ماندگاری ویروس کرونا است. در این موسم پلاستیک مواد غذایی را بركنار بریزید.

در مقاله‌های قبل در کیلیدمگ نیز گفتیم که سینک و اسفنج ظرفشویی به دلیل رطوبت محل تجمع و بلاغت باکتری و میکروب است. در این شرایط سینک ظرفشویی را معیت و بدون شوینده‌ها تمیز و استریل کنید. اسفنج ظرفشویی را تمیز بشویید و بعد تعویض اسفنج را کم کنید. سطل زباله را منظم لبالب کنید و سطل را نیز گندزدایی کنید.

اگر شما از افرادی هستید که با کفش در خانه رفت و آمد می‌کنید، تا زمانی که شرایط به حالت عادی برمی‌گردد از این کار خودداری کنید و کفش‌ها را قبل از ورود به داخل خانه درآورید. سعی کنید با لباس‌های بیرون روی تخت و یا مبل نشینید. اگر فراموش کردید، مبل‌ها را ضدعفونی کنید.

مواد ضد عفونی کننده (4)

ضدعفونی کردن محیط کار برای مقابله با ویروس کرونا

بنا به شغلی که دارید روزانه با افراد زیادی در ارتباط هستید و در این شرایط ویژه که ویروس کرونا مداخل ایران عدوی پیدا کرده است بای نسبت مذلت تمیز یكدلی ضدعفونی کردن محیط کار صدر آراسته حفظ سلامتی خود و اطرافیان دقت بسیاری به خرج دهید.

فرقی نمی‌کند شما راننده تاکسی هستید و ولو فزوشنده فروشگاه و یا حتی کارمند اداریو متاسفانه ویروس ممکن است هر جا در کمین شما باشد.

قبل از هر چیز قانون شستن ۲۰ ثانیه‌ای دست‌ها نباید دردانه محیط کار فراموش شود. وسایل و سطوحی که با آنها مرتب در ارتباط هستید را با محلول الکلی ۶۰ درصد ضدعفونی کنید.

میز کار و کیبورد و موس، خودکار دوباره یافتن و گم كردن وسایلی هستند که از آنها تمتع زیادی می‌شود. مقداری محلول روی میز کار اسپری کنید و با یک دستمال تمیز به صورت ذهاب نه رفت سنگین برگشت بسیار را تمیز کنید. با توجه به محدودیت در محیط کار پاك تمیز و ضدعفونی کردن می‌توانید از دستمال یکبار مصرف حوله‌ای استفاده کنید.

 

Post Author: بنیادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *